नेपाली समय:
Flash News

अखिल नेपाल टे«ड यूनियन महासंघ ३ र ४ नं. प्रदेशको संयुक्त बैठक तथा प्रशिक्षण सम्पन्न

शरद सुवेदी
फागुन २२, पोखरा । अखिल नेपाल टे«ड यूनियन महासंघ प्रदेश नं. ३ र ४ को संयुक्त बैठक तथा प्रशिक्षण कार्यक्रम कास्कीको क्षेत्रीय कृषी अनुसन्धान केन्द्र, लुम्लेमा सम्पन्न भएको छ ।
प्रमुख अतिथि माओवादी केन्द्रका कार्यालय सदस्य तथा प्रतिनिधिसभा सदस्य अखिल नेपाल टे«ड यूनियन महासंघका फ्याक्शन इन्चार्ज जयपुरी घर्तिले कार्यक्रमलाई सम्बोधन गर्दै समसामयिक राजनैतिक परिस्थितिको विषयमा प्रशिक्षण प्रदान गर्नुभएको थियो । उहाँले जनयुद्ध विना अहिलेको राजनीतिक परिवर्तन सम्भव नरहेको धारणा व्यक्त गर्दै वर्तमान राजनीतिक परिस्थिति निर्माणमा जनयुद्धको भूमिकाको विषयमा प्रकाश पार्नुभयो । उहाँले समुद्ध समाज निर्माण गरी समाजवाद सम्मको यात्राको लागि पार्टी एकता एक ऐतिहासिक परिघटना भएको व्याख्या गर्दै ‘हामीले ल्याउने भनेको बैज्ञानिक समाजवाद नै हो तर हाम्रो हस्तक्षेप पुगेन भने त्यो पूँजीवादी समाजवादमा रुपान्तरित हुने खतरा रहेको’ प्रस्ट्याउनुभयो ।

उहाँले पार्टी एकताको ७ बुँदे आधारहरुको व्याख्या गर्दै एकताको सन्दर्भमा मिलेका विषयहरु पार्टीको नाम, दुई अध्यक्ष, आलोपालो प्रधानमन्त्री, माक्र्सवाद लेलिनवाद तथा नमिलेका विषयहरु माओवाद, जनताको बहदुलीय जनवाद तथा राजनैतिक वैचारिक विषयहरुमा महाधिवेशनमा छलफल गर्ने र निर्णयमा पुग्ने धारणा व्यक्त गर्नुभयो । उहाँले प्रशिक्षणका क्रममा आफ्नो धारणा व्यक्त गर्दै हाम्रो हस्तक्षेपलाई बलियो बनाउने संगठनलाई चुस्त र व्यवस्थित बनाउनु पर्नेमा जोड दिनुयभो । उहाँले पार्टी एकता पश्चात महासंघको एकता हुने र चैत्र १५ गते महासंघको विशेष राष्ट्रिय सम्मेलनले पारित गरेको १५१ सदस्यीय केन्द्रीय समितिको बैठक बस्ने जानकारी गराउँदै महासंघ अन्तर्गत रहेका सम्पूर्ण पेशाहरुको साँगठनिक सरंचनालाई तथ्याङ्कको रुपमा रुपान्तरण गर्न जोडगर्नुभयो ।
अखिल नेपाल टे«ड यूनियन महासंघका अध्यक्ष गणेश रेग्मीले संयुक्त बैठक तथा प्रशिक्षण कार्यक्रममा समसामयिक तथा सांगठनिक विषयमा प्रशिक्षण प्रदान गर्नुभएको थियो । उहाँले महासंघको विशेष राष्ट्रिय सम्मेलनले पारित गरेको १५१ सदस्यीय कार्यसमिति निर्माण गरी महासंघलाई चुष्त र व्यवस्थित पार्ने विषयमा जोड दिनुभयो ।

साथै उहाँले कार्यक्रममा ३० वटा स्थानिय निकायमा तत्काल अखिल नेपाल ट्रेड यूनियन महासंघको स्थानीय कमिटिहरुको घेषणा गर्ने जानकारी गराउँदै आउँदो बैशाखमा महासंघको तर्फबाट मागपत्र पेश गर्ने तयारी रहेको जानकारी गराउनु भयो । उहाँले उक्त माग पत्रमा श्रम आयोग, मजदुर अस्पताल, श्रमिकका छोरा छोरीहरुको लागि ःद्यद्यक् अध्ययनको लागि ५० प्रतिशत सहुलियत, सहरी वातावरणको रक्षा तथा सुन्दरताको लागि मजदुर अपार्टमेण्ट जस्ता विषयहरु समावेश गरिने जानकारी गराउनु भयो ।
कार्यक्रममा प्रतिनिधि सभा सदस्य तथा अखिल नेपाल टे«ड यूनियन महासंघ ४ नं. प्रदेश समितिका फ्याक्सन इन्चार्ज एसोदा गुरुङ्ग सुवेदीले रिपोर्टिङ्गका क्रममा उठेका विषयहरु माथि प्रकाश पार्दै समसामयीक विषयमा प्रशिक्षण प्रदान गर्नुभएको थियो । उहाँले ‘४ नं. प्रदेश अन्र्तगत नवलपुरमा वाद–विवाद र महाविवादमा पार्टी फँसेकोले त्यहाँको मजदुर संगठन अचानोमा परेको’ स्मरण गर्दै तत्काल त्यहाँको समस्या समाधान गर्ने प्रतिवद्धता व्यक्त गर्नुभयो ।
कार्यक्रममा प्रशिक्षण प्रदान गर्दै प्रदेश नं. ३ का प्रदेश सदस्य तथा अखिल नेपाल टे«ड यूनियन महासंघका महासचिव जगत सिंखडाले महासंघ केन्द्रले गरेका निर्णयहरुको कार्यान्वयनमा जोड दिनुभयो । उहाँले अहिले महासंघले भोगिरहेको ‘व्यवस्थापन र डकुमेण्टेशनको समस्या’को विषयमा प्रकाश पार्नुभयो । उहाँले ३ र ४ नं. प्रदेशका महासंघका सम्पूर्ण लिडरहरुलाई एक महिना अभियानात्मक रुपमा आ–अफ्नो कार्यक्षेत्रमा दृढतापूर्वक खटेर संगठनको व्यवस्थापनलाई सही डकुमेण्टेशन गर्न निर्देशन गर्नुभयो ।
अखिल नेपाल टे«ड यूनियन महासंघका उपाध्यक्ष तथा ३ नं. प्रदेश समितिका इन्चार्ज जय कार्कीले कार्यक्रममा धन्यवाद मन्तव्य व्यक्त गर्दै श्रम ऐन २०७४ र सामाजिक सुरक्षा कोष ऐन २०७४ लाई सुक्ष्म अध्ययन गरी यसका नकरात्मक पाटोलाई सांगठनिक हस्तक्षेप मार्फत हल गर्न जोड दिनुभयो । साथै उहाँले जनताको बहुदलीय जनवाद र २१ औं शताब्दीको जनवादको विषयमा प्रकाश पार्नुभयो ।
कार्यक्रममा अखिल नेपाल टे«ड यूनियन महासंघका सचिव तथा अधिवक्ता युवराज लुईटेलले श्रम ऐन २०७४ र सामाजिक सुरक्षा कोष ऐन २०७४ को विषयमा प्रशिक्षण प्रदान गर्नुभएको थियो ।

कार्यक्रमको अन्त्यमा पार्टी एकता र समसामयिक विषयमा अन्तरक्रिया गरिएको थियो । सहभागीहरुले उठाएका जिज्ञाशाहरुको विषयमा कार्यक्रमका प्रमुख अतिथि एवम् फ्याक्शन इन्चार्ज जयपुरी घर्तिले प्रकाश पार्नुभएको थियो ।


अखिल नेपाल टे«ड यूनियन महासंघका उपाध्यक्ष तथा ४ नं. प्रदेश इन्चार्ज अर्जुन छन्त्यालको सभापतित्वमा सम्पन्न कार्यक्रममा अखिल नेपाल टे«ड यूनियन महासंघ ४ नं. प्रदेश समितिका अध्यक्ष रुद्र गौतमले स्वागत मन्तव्य राख्नुभएको कार्यक्रमको संचालन अखिल नेपाल टे«ड यूनियन महासंघ ३ नं. प्रदेश संयोजक प्रकाश श्रेष्ठले गर्नुभएको थियो । ३ नं. प्रदेश सह इन्चार्ज शालिकराम काफ्ले र ४ नं. प्रदेश समितिका सचिव भोजराज खत्रीले कार्यक्रममा सांगठिनक रिर्पोट प्रस्तुत गर्नुभएको थियो ।